Avustralya'da Öğrenciler İçin Çalışma Hakkı

Avustralya eğitim  süresince ve sonrasında Türk öğrencilerine verdiği yasal çalışma hakkı ile diğer İngilizce konuşulanm ülkelerden açık ara ile ayrılmakta ve bu da Türk öğrencilerin Avustralya’yı tercihlerinde ilk sırayı almaktadır.

 
Eğitim alırken yasal çalışma hakkı

Avustralya’ya ister İngilizce dil okulları ister üniversite yada mesleki eğitim veren okullar için  olsun  genel olarak  eğitim için gidiyorsanız ve eğitim süreniz 6 aydan uzun ise haftada 20 saat yasal çalışma hakkınız bulunuyor. Avustralya’da eğitim aldığınız dönemdeki tatillerde (Noel tatili, okul dönem tatilleri gibi) ise  tam gün çalışma izni bulunuyor. Öğrenciler saat ücreti olarak ortalama 16 AUD kazanmaktadır. haftada 20 saat çalışan bir öğrenci 320 AUD kazanabilir. Kimi öğrenciler yasal olmasa da 20 saatten daha fazla çalışmayı tercih edebiliyorlar. Tatillerde tam gün çalışanlar ve Sertifika/diploma programı alanlar yılda 15-25.000 AUD kazanabilmektedir. Kimi özel becer,ilere sahip olanlar (iyi ensrüman çalanlar, bilgisayar, tasarım, ahçılık, kuaförlük vb) konularında iş bulduklarında daha yüksek kazanabilmektedir.  Her durumda ilk 1-2 ay iş bulmanın mümkün olamayabilir. Bu yü

zden ilk bir iki ayın giderlerini de dikkate almanızda büyük fayda bulunuyor.  Ki,mi okulların ve farklı organizasyonların düzenledikleri 1-2 hafta süreli ucuz  Kahve pişirme (Barista) sertifikası alanlar Starbucks vb yerlerde daha kolay ve çabulk iş bulabilmektedir.

Sertifika/Diploma programlarının çalışma avantajı: Özellikle Sertifika, Diploma programı olarak adlandırılan mesleki eğitim programlar öğrencilere geniş  ve çoğu zaman tam gün yasal çalışma ortamı sunuyor. Bir çok Diploma programı 9 haftalık modüllerde sunuluyor ve her modül arasında 3 hafta tatil bulunuyor.  Diğer ifade ile 1 yıl süreli diploma programına giden bir öğrenci en az 3 ay tatile dolayısı ile de toplam 3 ay süreyle tam gün çalışma olanağına sahip oluyor. 

 

Eğitiminiz sonrasında yasal çalışma hakkı

Avustralya’da en az 2 yıl süreli mesleki eğitim programlarına devam edenler ( sertifika, diploma programları vb) eğitimleri sonrasında 18 ay tam gün yasal çalışma hakkına sahip olmaktadırlar.
Avustralya’da  en az 2 yıl süreli üniversite eğitimi ( Lisans, Master) alanlar  eğitimleri sonrasında 2- 4 yıla kadar yasal tam gün çalışma hakkına sahipler. Üstelik Avustralya üniversitelerinden mezun olanlar göçmenlik başvurusu yaptıklarında mezun olduğunuz bölümün Nitelikli iş gücü listesinde olma zorunluluğu bulunmuyor.

Eğitim aldığını süre boyunca çalışanlar daha eğitimleri bitmeden tam gün nerede çalışacaklarına karar vermiş oluyorlar. 

 

Avustralya İş olanakları üzerine EDUROTA YURTDIŞI EĞİTİM  yorumu:

Sidney ve Melbourne Avustralya’nın en popüler, en kalabalık ve en güzel şehirleri. Sidney  ve Melbourne doğal olarak diğer Avustralya kentlerine kıyasla daha fazla iş olanağı sunuyor, bu şehirlerde daha yüksek ücretle iş bulabilmek mümkün. Ancak iş çokluğu kadar iş arayanların da çok olduğunu, bu şehirlerin daha pahalı olduğunu da gözden uzak tutmamak gerek. Perth iş bulmanın diğer kentlere kıyasla daha kolay olduğu bir merkezdir. Perth’de kazanç biraz daha düşük olabilir ancak Perth diğer kentlere kıyasla daha ekonomik ve iş bulmak da daha kolaydır. Brisbane’ın de kendine has avantajları bulunmaktadır. Bir tati,l cenneti olan Brisbane hizmet sektörüne yönelik bir çok iş olanağı sunuyor. Yaşam giderleri de Sidney ve Melbourne'e kıyasla biraz daha düşük.